GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ PAKETİ

GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ PAKETİ

Öğrenciler İçin Bilgi » Değişim Öğrencileri  İçin Pratik Bilgiler

 

ULAŞIM

Havalimanından Ulaşım

 

Esenboğa Havalimanından, Ankara şehir merkezine Havaş tarafından servisler düzenlenmektedir. Bu servisler uçağın inişinden 25 dakika sonra havalimanında şehir merkezine hareket etmektedir. AŞTİ’yi kullanacak olanların Havaş şehir merkezi terminaline ulaştıktan sonra servisten inmemeleri bir sonraki durak olan AŞTİ’yi beklemeleri gerekmektedir. Yolculuk süresi yaklaşık olarak 60 dakikadır. Gece 00.00 ile 06.00 saatleri arasında bilet fiyatları %25 zamlıdır.

 

Servis Güzergâhı:

·        Esenboğa Havalimanı

·        Çubuk Kavşağı

·        Pursaklar

·        Hasköy

·        Keçiören Köprüsü

·        Etlik Kavşağı

·        Havaş Şehir Terminali

·        AŞTİ (Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali)

 

Havalimanı servisleri hakkında daha fazla bilgiyi www.havas.net adresinden alabilirsiniz.

Havalimanı terminal binasında taksi hizmetleri 24 saat mevcuttur.

 

442 nolu otobüs hattı havalimanından AŞTİ ve Kızılay’a gitmektedir. Otobüs kalkış saatleri havalimanının gelişler kısmından her 20 dakikada bir saat 06:40 ve 23:00 arasında sağlanmaktadır. Otobüse binmek için bilet satış gişelerinden bilet almanız gerekmektedir.

 

Merkez Tren Garı ve Metro

Ankara Merkez Tren Garı, Ankara’daki merkez tren istasyonudur. Gelen ve giden trenler için önemli bir merkez olduğunda yoğundur. İstasyondan Eskişehir ve Konya’ya giden iki hat bulunmaktadır. Şehirlerarası yolculuk için daha fazla bilgiyi www.tcdd.gov.tr adresinden alabilirsiniz. Ankara’da Metronun iki hattı bulunmaktadır. Birinci hat Batıkent ile Kızılay arasında olmakla beraber ikinci hat  AŞTİ bağlantılı olup Kızılay ve Dikimevi arasındadır. Metro saat 6:00’dan gece yarısına kadar çalışır. Gazi Üniversitesi merkez yerleşkesi Beşevler metro istasyonundan yürüme mesafesiyle 5 dakika (AŞTİ ile Kızılay istasyonu arasında dört durak vardır); Maltepe kampusu ise Maltepe metro istasyonun yakınında, Emek istasyonu ise AŞTİ metro istasyonuna çok yakın mesafededir. Ankara Merkez Tren İstasyonu ise Maltepe metro istasyonuna çok yakındır.

 

Halk otobüsleri ve Dolmuş

İki tip halk otobüsü bulunmaktadır: belediye otobüsleri ve özel işletilen otobüsler. Belediye otobüsleri için biniş kartları gerekmektedir bunlar ise metro istasyonlarında ve EGO Kartı işaretli bilet gişelerinden temin edilebilir. Kartın tutarı içindeki miktara göre değişmektedir. Dolmuş sadece Türkiye’ye özel bir servistir. Dolmuş ücretleri mesafeye göre değişmektedir. Gazi Üniversitesi yerleşkesi birçok dolmuş hattına yakındır.

 

BANKA HİZMETLERİ

Türkiye küresel bankacılık sistemiyle işbirliği içerisinde gelişmiş kamu ve özel bankacılık hizmetleri sunmaktadır. Seyahat çeklerinin bozdurulması, döviz değişimi, kredi kartı ödemeleri yapılması ve on-line olarak para gönderimi ve alınması yapılmaktadır. VISA, MasterCard ve American Express gibi kredi kartları hizmetleri veya işlemleri birçok işlemde geçerlidir.

 

RESMİ TATİLLER

Tatiller

Holiday (in English)

Günü

Ramazan Bayramı

Ramadan (religious holiday marking the end of fasting)

Her sene hicri takvime gore değişmektedir.

Kurban Bayramı

Sacrifice (religious holiday)

Her sene hicri takvime gore değişmektedir.

Yılbaşı

New Year's Day

1 Ocak

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

National Sovereignty and Children's Day

23  Nisan

Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Commemoration of Atatürk,Youth and Sports Day

19 Mayıs

Zafer Bayramı

Victory Day

30 Ağustos

Cumhuriyet Bayramı

Republican Day

29 Ekim

 

ACİL TELEFONLAR

İtfaiye

110

Trafik

154

Polis

155

Elektrik

186

Gaz

187

Ambulans

112

Jandarma

156

Telefon

121

Doktor

113

Zabıta

153

Tüketici

175

Orman Yangın İhbarı

177

Sağlık Danışma

184

Bilinmeyen Numaralar

11811

Posta Kodu Danışma

119

 

ANKARA’DA İKLİM

Yazları sıcak ve kuru, kışları ise soğuk ve karlı. Yağmur mevsimi ilkbahar özellikle Mayıs ayıdır. Ankara yazları genellikle güneşli, kuru ve sıcaktır. Temmuz ve ağustos aylarında en sıcak havaya sahiptir. Ortalama sıcaklık 30°. Ocak ve şubat ayları en soğuk aylardır. Gece ortalama sıcaklık -6 °’dir.

 

PARA BİRİMİ

Türkiye Cumhuriyetinin para birimi Türk Lirasıdır. 1 Amerikan doları ortalama 7,87 tl’ye, 1 Avro ise ortalama 9.54 tl’ye denk gelmektedir. Günlük kurlar Merkez Bankasının web sitesinden temin edilebilir http://www.tcmb.gov.tr .  10, 20, 50, 100 ve 200 TL olmak üzere banknotlar bulunmaktadır. 5, 10, 25, 50 Kuruş ve 1 TL olmak üzere madeni paralar bulunmaktadır.

 

ÖĞRENİM VİZESİ VE OTURMA İZNİ

Yabancı uyruklu öğrenciler Gazi Üniversitesinden kabul mektubu aldıktan sonra kendi ülkelerinde bulunan Türk elçiliği veya konsolosluklarından öğrenim görme vizesi almalıdır.

Bulundukları ildeki Yabancılar Şube Müdürlüğüne başvurarak Oturma İzni temin edilmedir. Kanuna göre, yabancı uyruklu öğrenciler Türkiye’ye girişten itibaren 1 ay içerisinde Oturma İzni almak zorundadır.