GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ PAKETİ

GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ PAKETİ

Öğrenciler İçin Bilgi » Öğrenim Olanakları


Türkiye’deki en büyük üniversite kütüphanelerinden biri olan Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphane binası 11.000 m² kullanım alanına sahiptir. 1500 kişilik oturma kapasitesi bulunan kütüphanede 198 kişisel çalışma karesi ve binanın değişik yerlerinde toplam 200 Internet bağlantı noktası vardır.

Kütüphane bünyesinde, genel koleksiyon, danışma kaynakları, süreli yayınlar, öğretim materyalleri, tezler, sanat koleksiyonu, Atatürk kitaplığı, Özel koleksiyon, görsel - işitsel koleksiyonlar bölümleri bulunmaktadır.

Merkez Kütüphane koleksiyonunda 225.422 basılı, 101.493 elektronik kitap, 78.596 adet ciltli dergi, 46.337 adet elektronik dergi, 1.163 basılı dergi, 13.011 adet basılı yüksek lisans ve doktora tezi, 2.100.000 adet yabancı teze ve 5.498 adet Gazi Üniversitesi lisansüstü teze elektronik ortamdan ulaşma imkanı bulunmaktadır. Merkez Kütüphanede okuyucuların, yaklaşık 200 bilgisayar ile online veri tabanlarından yararlanmaları, abone olunan elektronik dergileri kullanmaları, bilimsel amaçlı internet kullanmaları ve OPAC terminaller üzerinden kütüphane kataloğunu taramaları mümkün olabildiği gibi, Merkez Kütüphane web sayfası ile de kütüphaneye gelmeden bulundukları fakültelerden Merkez Kütüphane kataloğunu taramaları, abone olunan elektronik dergileri kullanmaları ve online veri tabanlarından yararlanmaları mümkündür.

Ayrıca görme engelli öğrenciler için 1.018 adet sesli kitap ve 143 adet Braille alfabesi ile yazılmış kitap bulunmaktadır.

Merkez Kütüphane koleksiyonunda bulunmayan yayınlar için "Kütüphanelerarası İşbirliği" yoluyla yurtiçi ve yurtdışındaki kütüphanelerden ödünç kitap ve makale fotokopileri getirtilerek öğretim üyelerinin ihtiyaç duydukları yayınlara ulaşmaları sağlanmaktadır.

Üniversitemize yeni başlayan öğrencilere kütüphane hizmetlerini ve bilgi kaynaklarını tanıtmak amacıyla her eğitim yılı başında oryantasyon programları düzenlenmektedir.

 

Bilgisayar ve Araştırma Olanakları

 

Gazi Üniversitesi oldukça gelişmiş bir bilgi ve teknoloji altyapısına sahiptir. Üniversitede toplam 11.560 adet bilgisayar bulunmaktadır. Üniversite içinde yer alan toplam 90 bilgisayar laboratuarının kapasitesi ise 2.454 kişidir. Öğrencilerimiz bu gelişmiş altyapı sayesinde en yeni bilgi ve teknolojilere anında ulaşabilme olanağına sahiptir.