GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİ PAKETİ

Kurumsal » Kurum Hakkında

 

Gazi Üniversitesi, fakülte ve yüksekokullarının yoğunluk gösterdiği rektörlük yerleşkesi ile Başkentin merkezinde yer alan bir şehir üniversitesidir. Fakülte ve yüksekokullar Beşevler, Maltepe, Emek, Gölbaşı, Çubuk ve Beypazarı olmak üzere şehrin çeşitli merkezlerinde yer almaktadır. Gazi Üniversitesi’nin Beşevler’de yer alan yaklaşık olarak 450 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan merkez kampusu dışında Emek’te 11,624, Maltepe’de 21,184, Çubuk’ta 689,638 ve Gölbaşı’nda 318 bin metrekare olmak üzere dört ayrı yerleşkesi daha bulunmaktadır.

Rektörlük Yerleşkesinde; Eczacılık Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Fen Fakültesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu, Bilişim Enstitüsü, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Kazaları Araştırma Enstitüsü, Türk Müziği Devlet Konservatuarı ve Merkez Kütüphane bulunmaktadır. Beşevler Bölgesinde Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Ankara Meslek Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu; Maltepe Bölgesinde Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu; Emek Kampusünde Diş Hekimliği Fakültesi, İletişim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Güzel Sanatlar Enstitüsü; Ostim’de Ostim Meslek Yüksekokulu; Çankaya’da Tapu Kadastro Yüksekokulu ve Tapu Kadastro Meslek Yüksekokulu; Gölbaşı Yerleşkesinde Turizm Fakültesi, Teknokent, Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, bazı araştırma birim ve laboratuarları; Çubuk Yerleşkesinde Atatürk ve Gazi Meslek Yüksek Okulları yer almaktadır. Beypazarı ilçesinde ise Beypazarı Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu yer alırken Polatlı’da Edebiyat Fakültesi ile Fen Fakültesine bağlı olarak eğitim öğretime devam eden Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi bulunmaktadır.

Türkiye’nin köklü üniversitelerinden birisi olan Gazi Üniversitesi, tarihi, kurumsallaşmış yapısı ve nitelikli eğitim anlayışı ile öne çıkmaktadır. Bir devlet üniversitesi olan Gazi Üniversitesi bünyesinde 21 fakülte, 1 konservatuar, 4 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu, 41 araştırma merkezi ve 7 enstitü ile eğitim öğretime devam etmektedir.

 

Gazi Üniversitesi evrensel ölçütlerde bilgi üretme, küresel rekabette yer alma ve elde edilen sonuçları insanlığın çıkarı için hayata taşıma felsefesini benimsemektedir. 72 bin öğrencinin eğitim öğretim gördüğü Gazi Üniversitesi aynı zamanda bir sanat ve kültür merkezidir. Üniversitede yıl boyu müzikten tiyatroya, resimden heykele, bilimsel toplantılardan bahar şenliklerine kadar farklı ilgi ve beklentileri karşılayacak pek çok faaliyet düzenlenmektedir. Ayrıca, Gazi Üniversitesi’nin Rektörlük yerleşkesi içinde yer alan futbol sahaları, tenis kortları ve basketbol sahasının yanı sıra Gazi Spor Merkezi’nde olimpik yüzme havuzu, sauna, fitness salonu ve atış poligonu bulunmaktadır. Merkez yerleşke içinde yer alan kafeteryalar öğrencilerin hoşça vakit geçirebileceği olanaklara sahiptir.

 

Kuruluş Tarihi

1926

Öğretim Dili

Türkçe

Rektör

Prof. Dr. İbrahim USLAN

Üniversite Türü

Devlet

Fakülte sayısı

21

Devlet Konservatuarı Sayısı

1

Yüksekokul Sayısı

4  

Meslek Yüksekokulu Sayısı

Enstitü Sayısı

7

Araştırma Merkezlerinin Sayısı

41

Akademik Personel Sayısı

4.094

İdari Personel Sayıları

3.607

Lisans Öğrenci Sayısı

49.367

Yüksek Lisans ve Doktora Öğrenci Sayısı 

14.621

Ön Lisans Öğrenci Sayısı

9.650